Sambata 22.04.2023, pe o ploaie puternica, ce a cazut pe aproape intreaga durata a jocului, am fost invisi, in deplasare, cu 3-2 de ACS International Valea Iasului.

Jocul a Inceput cu o intarziere de peste 10 minute deoarece echipa gazda l-a asteptat pe capitanul lor de echipa Cristi Eremia sa vina la joc, el intarziind si echipa lor nu a acceptat sa inceapa jocul fara el. Au avut si de ce, Cristi Eremia dovedindu-se cel mai bun jocator al lor in acest meci.

Noi am inceput jocul intr-un 1-4-3-2-1, cu scopul de a nu primi gol si de a domina jumatatea terenului, avand ca si coordonator, in linia mediana, pe Adi Mihaila, cel care pana la finalul jocului s-a dovedit a fi cel mai bun jucator de pe teren, lucru ce din pacate nu s-a dovedit si suficient pentru noi sa putem castiga acest joc, asa cum si speram inainte de meci, plecand invinsi de la Valea Iasului.

Jocul a inceput pe contre dar din care castig de cauza au avut gazdele, care s-au dovedit mult mai motivate si mai ambitioase decat jucatorii nostri, astfel ca dupa numai 20 de minute conduceau cu 2-0 in urma a doua greseli in aparare. Acest lucru l-a determinat pe Cristi Hapaina sa faca si prima inlocuire pentru a schimba si schema de joc si sa incercam echilibrarea partidei, astfel ca in min.25 in locul lui Denis Chingaru, fundasul dreapta, a intrat Robert Rosca ce a luat locul lui Adi Mihaila in linia mediana, acesta trecand ca fundas central iar Stefan Tocila a trecut fundas dreapta. Din acest moment incepem sa ne vedem mai mult in atac, avem mai multe ocazii de a inscrie, ocazii pe care insa le-am ratat cu nonsalanta pana la finalui primei reprize. Repriza a doua a inceput cu atacuri si mai consistente ale noastre si am dominat jocul, total, in primele 25 de minute ale acestei reprize si reusind, de fapt, si egalarea prin cele doua goluri ale lui Manuel Stroescu in min.55 si David Ticuleasa(cel mai frumos gol al acestui meci) in min.64. Din acest moment ne-am gantit ca in mod cert vom castiga partida, motiv pentru care am intetit atacurile dar am neglijat foarte mult contra atacurile echipei gazda, care in nenumarate randuri ne-a surprins in superioritate numerica ca urmare a faptului ca nici-un jucator din linia mediana nu se replia si sa vina in sprijinul aparatorilor, astfel ca au fost momente cand distanta dintre fundasii nostri si colegii lor mijlocasi a fost si de 25-30 de metri, lucru de neacceptat intr-un joc de fotbal. Din nenumaratele ocazii de a inscrie un gol, de catre echipa noastra, vreau sa descriu faza din minutul 85(faza pe care eu nu am intalnit-o in practica niciodata in cei peste 60 de ani petrecuti in fotbal, ci doar numai in lectiile teoretice de arbitraj). In aceasta faza, echipa noastra se afla pe un contra atac, trei contra unu, cu Alex Cruceana pe partea stanga de atac, aflat in posesia mingii, si cu Silviu Eremia si Tony Valimareanu(intrat in min.78 in locul lui Manu Stroescu) aflati in zona centrala, la 18 metri de poarta adversa si ne mai avand in fata lor decat pe portarul gazdelor. Cruceana reuseste sa dribleze pe fundasul dreapa de la gazde si in momentul in care se pregatea sa paseze colegilor sai, in fata portii, de pe banca de rezerva a gazdelor, un jucator de rezerva, a intrat pe terenul de joc si l-a deposedeaza de minge pe Cruceana, lovind mingea cu piciorul si trimitand-o departe in terenul de joc! Stupoare pe teren, rasete vehemente in galeria gazdelor si bucurosi ca au scapat de primirea golul care ar fi insemnat 3-2 pentru ACS Sola Gratia. Arbitrul, corect de altfel, l-a eliminat pe jucatorul vinovat din teren si a dictat lovitura libera directa pentru noi, insa insuficient pentru moralul jucatorilor nostri, care parca simt plumb in picioare, si din acest moment nu mai au incredere ca mai pot castiga in cele 5 minute ramase de joc. In timp ce noi am ratat enorm in a doua repriza, gazdele, pe un tip de contra atac mentionat mai sus, ne-au surprins si au reusit sa inscrie golul de 3-2 pentru ei in minutul 89, partida terminindu-se cu acest rezultat, in ciuda celor 5 minute de prelungire a jocului, aratate corect de arbitrul Mihaita Militaru.

Felicitam pe adversarii nostri, de astazi, pentru victoria obtinuta, chiar daca noua ne pare rau de infrangerea suferita si de faptul ca nu am reusit sa ne distantam la 4 puncte, in lupta pentru locul 3, de CS Domnesti, care tocmai ce au pierdut astazi si ei un joc acasa.

Speram ca vom reusi sa trecem peste aceasta nereusita si in etapa urmatoare, de la Costesti, sa avem o prestatie mai buna si sa putem obtine o victorie meritata!